Így lehetnénk mintaország
Nagyon egyszerű, le kell koppintani a sikeres országok receptjeit: egyensúlyban lévő költségvetés és folyó fizetési mérleg kell, továbbá rugalmas munkaerőpiac – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.
Nagyon egyszerű, le kell koppintani a sikeres országok receptjeit: egyensúlyban lévő költségvetés és folyó fizetési mérleg kell, továbbá rugalmas munkaerőpiac – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.
Rendkívül informatív infografikát közölt az Economist brit hetilap, melyből az egész Európai Unióra nézve egy helyen megtalálhatunk minden olyan gazdasági adatot, melyek jellemzik a kontinens országait. Magyarország az egy főre jutó GDP tekintetében Európa végén kullog.
Az új GDP-adatok kapcsán nekem szegezték a kérdést, hogy akkor most Magyarország rosszabbul teljesít vagy jobban? A helyzet az, hogy egy Trabantban ülünk az autópályán, körülöttünk Ladák, Skodák, BMW-k, és Jaguárok, úgyhogy náluk gyorsabban nem nagyon tudunk menni hosszabb távon, legalábbis a tények ezt mutatják – írja Zsiday Viktor befektetési szakértő friss blogbejegyzésében.
A Fülöp-szigeteki kormány lefelé módosította a szigetország idei évi hazai össztermékére (GDP) vonatkozó becslését a Haiyan tájfun pusztítása miatt. A manilai kormány hétvégén közölte: 6,5-7 százalék között lesz az idei GDP-növekedés. A tájfun előtt még 7,3 százalékos növekedéssel számoltak.
Szinte biztos, hogy 100 ezer forint fölé emelkedik jövőre a minimálbér összege, ezzel pedig átlépünk egy bűvös határt. Pró és kontra érvek is vannak a béremelés mellett, ám egy kérdés ilyenkor biztosan felvetődik: mennyire reális a magyar gazdaság teljesítményéhez képest a jelenlegi bérszínvonal? Többet kellene keresnünk, netán keresünk is, csak a hivatalos statisztikákban ez nem látszik? A válaszokat a versenyképesség, foglalkoztatottsági szint és a feketemunka területén kell keresni.
Magyarország Ba1 szintű, nem befektetési ajánlású adósosztályzata és az arra érvényes negatív kilátás a magyar gazdaság korlátozott középtávú növekedési lehetőségeit tükrözi - áll a Moody's Investors Service pénteken Londonban ismertetett éves országjelentésében.
A külföldi működőtőke beáramlása tekintetében relatív helyzetünk a többiekéhez képest jobban romlott a régióban az utóbbi években, a beruházások szintje pedig ma olyan szintre esett vissza, mely már az amortizációt sem fedezi – fejtette ki Surányi György volt jegybankelnök, egyetemi tanár a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 21. Konjunktúra-Fórumán. A magyar gazdaság a kövekető években is alacsony növekedési pályán mozog majd, ez nem lesz elég ahhoz, hogy az előttünk álló súlyos társadalmi problémákat kezeljük.
Magyarországon azért sikerült a gazdasági fordulat, mivel a kormány okosan taktikázott az első eredményekig, a költségvetés és az adósság végig kézben volt tartva, illetve szerencsénk is volt, finanszírozni tudtuk magunkat a globális pénzbőség és kockázatéhség közepette – fejtette ki Járai Zsigmond volt pénzügyminiszter, jegybankelnök a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 21. Konjunktúra-Fórumán. A volt pénzügyminiszter szerint jelenleg elismerésre méltó teljesítményt nyújt a gazdaság.
Magyarország még mindig a bóvli kategóriában van, az államadósság magas szinten stabilizálódott, a régióból pedig csúszunk lefelé – mondta Bokros Lajos volt pénzügyminiszter a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara 21. Konjunktúra-Fórumán.
A stabil munkaerőpiac biztosításához Kínának 7,2 százalékos gazdasági növekedésre van szüksége, ilyen bővülés mellett 10 millió munkahelyet képesek teremteni ugyanis évente – derült ki a Kungzsen Zsipao című lap beszámolójából, amely a miniszterelnököt idézte.
A magyar gazdaság októberben 1 százalék felett bővült a Világgazdaság (VG) mutatószáma, a Gyorsulási Irányadó (GYIA) szerint, amire 2011 vége óta nem volt példa, a növekedés ugyanakkor leginkább a korábbi meredek gazdasági visszaesés korrekciója – írja a VG.
Egyértelmű összefüggés mutatható ki egy kutatás szerint a családi állapot és a fogyasztási kiadások között, vagyis minél több a házasság, annál több a költés, és annál gyorsabb lehet a gazdaság.
Ha egy állam szeretné tartós emelkedő pályára állítani a gazdaságát és munkaerőpiacát, akkor nincs más dolga, mint támogatni a startup vállalkozásokat.
A korábban kelta tigrisnek is becézett Írország decemberben kiléphet az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap nyújtott pénzügyi mentőháló védőszárnyai alól, és újra a piacokról finanszírozhatja magát. Az ország súlyos áldozatokat hozott pénzügyei rendbetételéért, de az apróbb lépésekben végigvitt konszolidáció kifizetődőnek bizonyult: újra növekszik a gazdaság és csökken a munkanélküliség.
Nem sok mindenben tudjuk lepipálni Hollandiát, ám összegyűjtöttünk pár olyan területet és gazdasági eredményt, ahol verjük a németalföldieket. Nálunk olcsóbb a sör és alacsonyabb a költségvetési hiány, valamint az infláció – hogy csak pár példát említsünk. Ha a foci miatt esetleg igen, de ezek miatt az adatok miatt egyáltalán nem érdemes csüggednünk.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) október 8-i World Economic Outlook kiadványában publikált, Magyarországra vonatkozó előrejelzései azt tanúsítják, hogy az IMF tévesen méri fel a magyar gazdaság teljesítményét – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az autópiac nagyon érzékeny indikátora a gazdaságnak. Sokkal nagyobb kilengéseket mutat, mint számos más ágazat. Mihelyst némi élénkülés van a gazdaságban, kicsit több az elkölthető jövedelem a lakosság egyes szegmenseinél, és több a hitellehetőség is, így gyorsan tudnak emelkedni az értékesítések. A magyar piacon élénkülés látszódik a használtautó és újautó piacon is, ez pedig Zsiday Viktor befektetési szakértő szerint azt jelenti, hogy tart a lassú kilábalás, a gazdasági normalizáció.
A görög kormány a jövő évi költségvetés tervezése során már nem recesszióval, hanem 0,6 százalékos gazdasági növekedéssel számol. Hat év után véget érhet a görög lejtmenet. De most már tényleg.
Az utóbbi évtized gazdasági növekedése ellenére az afrikai kontinens legtöbb országában nem sikerült csökkenteni a szegénységet - közölte az Afrobarometer független kutatócsoport friss jelentésében.
Rendben van, hogy államosítják a közműveket, de mi lesz akkor a fejlesztésekkel? Lepusztulni hagyják a cégeket, vagy az adófizetők pénzéből kell a korszerűsítést végigvinni? - tette fel a kérdés Mellár Tamás közgazdász, a KSH volt elnök egy szerdai konferencián. A közgazdász nagy tételben fogadna arra, hogy ha eljön a november elsejei határidő, és a Bankszövetség letesz egy javaslatot a kormány asztalára a devizahitelekkel kapcsolatban, akkor azt a kormányzat majd nem fogadja el.